Danas je u opštini Žitorađa sprovedena akcija koja je rezultirala hapšenjem Ivana Stanojevića, predsednika opštine, kao i više lokalnih funkcionera među kojima su načelnica opštinske uprave, članovi komisije za razmenu nepokretnosti i opštinski pravobranilac.
U još jednom u nizu korupcionaških skandala na lokalu, predsednik opštine Žitorađa Ivan Stanojević (SNS) uhapšen je zajedno sa još pet službenika te opštine, među kojima su načelnica opštinske uprave, članovi komisije za razmenu nepokretnosti i opštinski pravobranilac.
Hapšenja su sproveli policijski službenici Uprave kriminalističke policije – Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu.
Kako stoji u saopštenju policije, funkcioneri su, u periodu od septembra do decembra 2024. godine, učestvovali u postupku razmene nepokretnosti u korist jednog fizičkog lica iz Niša. Umesto zvanične procene tržišne vrednosti Poreske uprave, primenili su nalaz veštaka koji je drastično umanjio vrednost zemljišta – čime su, prema sumnjama, omogućili privatniku korist od 3.440.740 dinara, dok je budžet opštine oštećen za 3.512.740 dinara.
Pozitivno mišljenje na ovaj postupak dala je i opštinska pravobraniteljka D. M., iako je sve ukazivalo da se razmena sprovodi mimo tržišnih uslova i odluke Skupštine opštine.
Zvanično saopštenje MUP-a
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u saizvršilaštvu uhapšeni su I. S. (1984) predsednik Opštine Žitorađa, M. S. (1986) načelnica opštinske uprave Opštine Žitorađa, Z. S. (1960), S. P. (1964) i R. R. (1968) službenici u opštinskoj upravi Opštine Žitorađa i članovi komisije za razmenu nepokretnosti Opštine Žitorađa, dok se D. M. (1977) pravobranilac navedene opštine sumnjiči za krivično delo nesavestan rad u službi.
Kako se sumnja, I. S, M. S, Z. S, S. P. i R. R. u periodu od 6. 9. 2024. do 10. 12. 2024. godine, učestvovali su u postupku pribavlјanja javne svojine za Opštinu Žitorađa, putem razmene nepokretnosti sa jednim fizičkim licem iz Niša, u kome nisu primenili procene o tržišnim vrednostima nepokretnosti date od strane nadležnog državnog organa Poreske uprave kako je bilo određeno odlukom Skupštine opštine Žitorađa, već nalaz i mišlјenje veštaka koji je utvrdio vrednost nepokretnosti u znatno nižim iznosima od procene Poreske uprave.
Takođe, kako se sumnja, D. M. je 12. 11. 2024 godine, dala pozitivno mišlјenje na tako sprovedeni postupak razmene nepokretnosti, iako se na osnovu dokumentacije kojom je raspolagala moglo videti da postupak razmene nepokretnosti nije sproveden pod tržišnim uslovima, čime su fizičkom licu iz Niša pribavili imovinsku korist u iznosu od 3.440.740 dinara, a Opštini Žitorađa pričinili štetu u iznosu 3.512.740 dinara.
Osumnjičenima I. S. i M. S. određeno je zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu, dok će Z. S, S. P, R. R. i D. M, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.
Izjava Predsednika Opštinskog odbora SSP-a u Žitorađi Mihajla Mijalkovića
Predsednik Opštinskog odbora SSP-a u Žitorađi, Mihajlo Mijalković, povodom hapšenja predsednika Opštine Žitorađa Ivana Stanojevića, obratio se javnosti saopštenjem:
“Danas je uhapšen predsednik opštine Žitorađa Ivan Stanojević Gandi, sa velikim zakašnjenjem. Godinama unazad, ukazivali smo na njegovo koruptivno i bahato ponašanje, a on je svaki put dobijao novi mandat na mestu predsednika opštine.
Široj javnosti je postao poznat kada je malu Martu, zbog političkog angažovanja njenog oca, izbacio iz vrtića. To je bio presedan u Srbiji – da se deca političkih neistomišljenika izbacuju iz vrtića.
DRI je još 2018. i 2019. godine utvrdila mnogo nepravilnosti u radu Opštine Žitoradja, a budžet je oštećen za višemilionski iznos. Umesto sankcija, dobio je još dva mandata! Tukao je političke neistomišljenike, tukao ljude u svom kabinetu zbog čega je i osuđen, trošio milione Žitorađana u kafanama i ništa od toga nije bilo dovoljno da tužilaštvo radi svoj posao.
Poslednja u nizu je krivična prijava koju smo podneli protiv njega i još 10-ak lica zbog trgovine uticajem, zloupotrebe službenog položaja i oštećenja budžeta. Raskrinkali smo mrežu kupovine glasova preko Centra za socijalni rad zloupotrebom socijalne pomoći. U pripremi je još krivičnih prijava.
Srbija je puna Gandija, svako mesto ima svog. Umesto hapšenja, nagrađivani su, a sada služe za vraćanje posrnulog rejtinga SNS. Da je tužilaštvo radilo svoj posao, a ne čekalo mig Aleksandra Vučića, Gandi bi davno bio u zatvoru.”
Slučaj koji tinja godinama
Ime Ivana Stanojevića i ranije se pojavljivalo u medijima. Naime 2022. godine osuđen je uslovno zbog nasilničkog ponašanja nakon tuče u kabinetu, a incident se dogodio zbog sukoba oko peticije građana koji su se protivili izmeštanju lokalnog stadiona.
Milioni za kafane, bez tendera i kontrole
Prema izveštajima Državne revizorske institucije, opština Žitorađa je samo tokom dve godine potrošila preko 85 miliona dinara bez sprovedenih javnih nabavki. Više od 3,5 miliona dinara utrošeno je na „reprezentaciju“ – odnosno troškove kafana i restorana, često i van opštine, u Nišu, Beogradu, Prokuplju.
Pitanje odgovornosti i političke pozadine
Iako vlasti nastoje da prikažu ovakve akcija kao deo „šire borbe protiv korupcije“, postavlja se pitanje zašto se ovakvi slučajevi decenijama ignorišu? Zašto institucije nisu reagovale ranije, uprkos brojnim izveštajima i javnim dokazima?
Građani Žitorađe, ali i šireg dela Toplice, s pravom očekuju da se pravda ne završava na hapšenju, već da se sistemski iskoreni korupcija i da odgovorni budu trajno uklonjeni iz javnog života.