Oživeli su voćnjaci Topličkog kraja. Kajsije, breskve i šljive već su procvetale, a neki zasadi su u različitim fazama cvetanja — od potpuno rascvalih, do tek napupelih grana. Mirisi proleća, zujanje pčela i prelepi prizori probuđene prirode vraćaju nadu posle duge zime. Nadu da je pred nama jedna uspešna berićetna godina. Jedino prognoza brine! Mraz u najavi! Da li ćemo po ko zna koji put ostati bez bez dela ili čak kompletnog prinosa u 2025. godini.
Mraz u najavi – šta kaže prognoza?
Prema najavama meteorologa, tokom noći između nedelje i ponedeljka, temperature će se u pojedinim delovima Toplice spustiti ispod nule. Najhladnije će biti u ponedeljak, 7. aprila, kada se očekuju temperature od -2°C u jutarnjim satima, uz oblačno i vetrovito vreme.
To izaziva ozbiljnu zabrinutost kod voćara koji već godinama vode bitku sa klimatskim oscilacijama, a prošlogodišnji kasni mraz već je desetkovao rod na mnogim parcelama.
Koliko niske temperature voće može da podnese?
Najosetljivije su voćke u fazi cvetanja, a posebno kajsija, višnja i breskva.
- Pupoljci i cvetovi kajsije mogu da izdrže samo do -1,1°C,
- Jabuka u cvetu strada već na -2°C,
- Zametnuti plodovi čak i pri -1,7°C.
Stručnjaci napominju da dužina trajanja mraza, kao i vlažnost vazduha, značajno utiču na stepen oštećenja.
Voćari: Hoćemo li „pobrati“ voće pre berbe?
Mnogi voćari u Toplici s razlogom su zabrinuti:
„Ukoliko temperatura padne ispod nule i to potraje sat–dva, nema šta da čekamo u julu – voće ćemo, simbolično rečeno, pobrati u aprilu.“ – kaže proizvođač iz okoline Blaca, gde je šljva već uveliko u cvetu.
Mere zaštite voćnjaka od prolećnih mrazeva
Kako se temperature u Topličkom kraju tokom narednih dana mogu spustiti ispod nule, voćari moraju razmotriti primenu dostupnih mera zaštite od mraza, naročito u fazi cvetanja kada su voćke najosetljivije.
1. Orošavanje (navodnjavanje iznad krošnje)
Ovo je jedna od najučinkovitijih metoda zaštite, posebno u komercijalnim zasadima. Prskanjem voćaka vodom, koja se pri smrzavanju oslobađa toplotu, štiti se tkivo biljke od smrzavanja. Ključno je da se orošavanje započne pre pada temperature ispod nule i nastavi sve dok se led ne otopi.
2. Zadimljavanje
Tradicionalna, ali i dalјe primenlјiva metoda. Spalјivanjem vlažnog organskog materijala (npr. slame, lišća) stvara se dimna zavesa koja usporava gubitak toplote u zasadu. Važno je dobro rasporediti gomile i paziti na bezbednost kako bi se izbegli požari.
3. Mešanje vazduha (ventilatori i vetroturbine)
U zavisnosti od terena, moguće je koristiti ventilatore koji mešaju hladan vazduh pri tlu sa toplijim slojevima iznad, čime se povećava temperatura neposredno oko biljaka. Ova metoda je efikasna samo u uslovima inverzije temperature.
4. Prekrivanje biljaka
Kod manjih zasada ili pojedinačnih stabala, mogu se koristiti agrotekstil, agril, cerade ili drugi lagani materijali koji zadržavaju toplotu. Pokrivače je potrebno skidati tokom dana kako bi biljka imala dovoljno svetlosti i vazduha.