Lokalna samouprava Prokuplja raspisala je tender za izvođenje druge faze sanacije deponije „Dunek“, projekta od ključnog ekološkog značaja za grad i okolinu. Cilj je da se ovaj prostor transformiše u zelenu oazu sa parkovima, dečjim igralištima te mestima za rekreaciju – čime bi se značajno poboljšao kvalitet života prokupčana svih uzrasta.
Prva faza je uspešno realizovana
Krajem prošle godine prva faza sanacije završena je uz finansijsku podršku Ministarstva ekologije, koje je obezbedilo 242.809.278 dinara, dok je Grad Prokuplje izdvojio 60.702.717 dinara. Ukupna vrednost radova iznosila je 303.511.996 dinara (oko 2,6 miliona evra). Zbog ove javne nabavke je peti put izmenjen plan javnih nabavki Prokuplja. Prva faza obuhvatila je:
- Iskop i odvajanje materijala;
- Uklanjanje komunalnog otpada;
- Bioremedijaciju i završnu dezinfekciju;
- Nasipanje završnog sloja.
Izazovi nakon zatvaranja deponije
Iako je sanacija „Duneka“ pozitivna inicijativa, ona je istovremeno stvorila niz drugih problema koji zahtevaju hitno rešavanje. Od trenutka zatvaranja ove divlje deponije, građani Prokuplja suočavaju se s problemom odlaganja građevinskog otpada i šuta. Uprkos upitima javnosti, gradska vlast još uvek nije dala zvaničan odgovor o alternativnoj lokaciji za ovakav otpad. Gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović nije odgovorio na pitanja o tome gde građani mogu odvoziti građevinski otpad, što ukazuje na to da rešenje još nije pronađeno.
Zbog toga raste broj novih divljih deponija, ne samo u okolini grada već i u samom Prokuplju. Dok se ne pronađe odgovarajuće rešenje, otpad će se i dalje nepropisno odlagati, čime se narušava životna sredina i javno zdravlje.

Planirani radovi u drugoj fazi
Za realizaciju druge faze sanacije predviđeno je 254.963.795 dinara bez PDV-a (oko 2,2 miliona evra). Radovi će obuhvatiti:
- Pripremu prilaza i izgradnju pristupnih saobraćajnica u dužini od 300 metara;
- Iskop i uklanjanje površinskog sloja šuta radi pristupa deponiji;
- Odvoženje otpada i njegovu reciklažu;
- Ograđivanje prostora pletenom žicom radi bezbednosti i zaštite okoline.
Rok za prijavu zainteresovanih izvođača ističe 14. aprila.
Značaj projekta za lokalnu zajednicu
Sanacija deponije „Dunek“ deo je šire strategije zaštite životne sredine i unapređenja javnog zdravlja. Transformacija ovog prostora u park sa zelenim površinama, igralištima i mestima za rekreaciju doprineće:
- Smanjenju zagađenja i očuvanju prirodne sredine;
- Poboljšanju kvaliteta vazduha i zemljišta;
- Razvoju urbanog ekosistema pogodnog za sve generacije građana.
Radovi će biti izvedeni po najvišim ekološkim standardima, uz primenu savremenih metoda dekontaminacije i revitalizacije zemljišta.
Budućnost prostora nekadašnje deponije
Po završetku svih faza sanacije, prostor sadašnje deponije biće pretvoren u savremeni park sa šetalištima, sportskim terenima i prostorima za odmor. Očekuje se da će nova zelena površina postati omiljeno mesto okupljanja građana i doprineti daljem razvoju ekološke svesti u lokalnoj zajednici.
Ovaj ambiciozni projekat pokazuje opredeljenost lokalne vlasti ka održivom razvoju i zaštiti životne sredine, što je od suštinskog značaja za buduće generacije.