Odlazak mladih nije samo posledica, već jasna slika dubokih sistemskih problema sa kojima se opština Blace suočava godinama. Nedavna poseta predsednika Srbije jasno je pokazala prioritete lokalnih vlasti – voda i nekoliko kilometara puteva. Iako su ovi problemi urgentni, oni nisu ni približno dovoljni da se zaustavi masovni odliv mladih iz ove opštine. Kako smo došli do toga da se lokalne vlasti, umesto ozbiljnih infrastrukturnih projekata, zadovoljavaju elementarnim potrebama koje bi trebalo da se podrazumevaju u vremenu u kojem živimo?
Nedostatak dugoročne strategije
Dok se mladi svakodnevno sele u veće gradove ili inostranstvo, lokalna vlast ne pokazuje nikakve naznake ozbiljne dugoročne strategije. Nagomilani problemi odavno su prerasli intelektualne kapacitete opštinskih funkcionera, a nebriga i nenamensko trošenje resursa polako daju svoj epilog: dug JKP-a od preko 50 miliona dinara prema dobavljačima i radnicima, urušena putna infrastruktura, preseljavanje važnih institucija poput Opštinskog suda i Visoke poslovne škole koja se utopila u Topličku akademiju strukovnih studija, jasno ukazuju da je Blace prepušteno sistemskom propadanju.
Nedavno je iz Blaca otišla i NLB Komercijalna banka jer više nema poslovnog interesa u ovoj opštini.
Urušena infrastruktura
Putevi su u samom gradu u katastrofalnom stanju. Lokalne vlasti nisu u stanju da obezbede ni osnovno održavanje putne mreže, što dodatno otežava svakodnevni život stanovnika i povećava rizik od saobraćajnih nezgoda. Poseban primer lošeg rada lokalnih vlasti je ulica Radomira Putnika, asfaltirana 28. oktobra 2024. godine, koja sada izgleda mnogo gore nego pre asfaltiranja. Asfaltiranje ove ulice bilo je u okviru projekta zamene kanalizacione mreže i trebalo je da rastereti saobraćaj u centru grada. Šta se tačno dogodilo i ko je odgovoran za ovakav ishod, pokušaćemo da odgonetnemo u narednom periodu.
Poseban primer lošeg rada lokalnih vlasti je Ulica Radomira Putnika, rekonstruisana i asfaltirana 28. oktobra 2024. godine, koja sada izgleda mnogo gore nego pre rekonstrukcije pic.twitter.com/GfNZdgFrfn
— Toplica Info (@toplica_info) March 24, 2025
Istovremeno su započeti i radovi na sanaciji udarnih rupa u naselju Šumarice u Blacu prema Popovi, ali ukoliko vas put nanese u ovaj deo šireg jezgra Blaca, uverićete se da ni ovde situacija nije ništa bolja.
Treba biti iskren i reći da nije kompletna putna mreža u katastrofalnom stanju – pojedini putni pravci su asfaltirani i korektno urađeni, poput puta Blace-Trbunje (3 km), puta Stubal-Suvi Do (7,4 km) i puta u Draguši. Međutim, ovo je samo mali deo ukupne infrastrukture koju bi trebalo rekonstruisati kako bi se stvorili uslovi dostojni čoveka. Sve navedeno, zajedno s činjenicom da se gradske ulice peru samo atmosferskim padavinama, jasno pokazuje veoma tešku situaciju u Blacu.
Problemi javnog prevoza
Čak i problem sa javnim prevozom, iako trenutno privremeno rešen, ostaje trajni simbol nesposobnosti lokalnih vlasti da obezbede osnovne uslove života. Ako nema javnog prevoza, nema ni mogućnosti za posao, školovanje, niti normalan društveni život.
Nedostatak podrške mladima i preduzetništvu
Izostanak konkretnih mera za podršku preduzetništvu, obrazovanju i kulturi dodatno obeshrabruje mlade da ostanu. U Blacu gotovo da nema sadržaja za decu i mlade, kulturni život je sveden na poneku bioskopsku projekciju tokom letnjeg perioda i nekoliko književnih večeri lokalnih entuzijasta. Nekada je Blace bilo prepuno mladih, nasmejanih lica; sada preovlađuju staračka domaćinstva, a ono malo mladih tek traži put za odlazak odavde. Bez jasne perspektive, mladi nemaju razloga da svoju budućnost vide u Blacu. Nema konkretnih projekata, a i ono malo što ima deli se po principu “bližeg vlasti”. Ne postoji jasna strategija koja bi osnažila preduzetništvo ili bar podstakla privrednike da zapošljavaju mlađe ljude, čime bi im se omogućila bar neka prilika da ostanu ovde. Takođe, treba napomenuti da je u Blacu ugašena kancelarija za mlade, a u objektu koji je namenjen kao omladinski centar trenutno se nalaze stranačke prostorije Srpske napredne stranke.
Još jedan pokazatelj i još jedan crveni alarm je broj upisanih đaka u blačku Gimnaziju, ove školske godine upisano je svega 19 učenika, što je neslavni rekord.
Kakvu budućnost želi lokalna vlast i da li je uopšte želi?
Postavlja se pitanje – kakvu budućnost lokalna vlast zapravo želi za Blace? Nastavi li se ovaj trend, opština će uskoro postati nivo mesne zajednice, bez perspektive za mlade, sa starim stanovništvom, slabom ekonomijom i urušenim institucijama. Da li postoje crvene linije u glavama opštinskih funkcionera? Šta još treba da se dogodi ovoj devastiranoj opštini da bi se oglasio alarm i da li su građani zaista saglasni sa politikom koja više od decenije urušava Blace?
Dok opštinski funkcioneri traže pomoć za nekoliko kilometara puta i vodosnabdevanje, mladi traže put za izlazak iz Blaca – i čini se da ga lako pronalaze.