Povodom obeležavanja Svetskog dana porodice, Narodna biblioteka „Raka Drainac“ u Blacu organizovala je izvođenje monodrame „Iskra“, koju su priredili učenici Srednje škole Blace. Predstava donosi jedinstvenu priču o Nikoli Tesli, prikazanu iz perspektive njegove majke Georgine. Ulogu Đuke tumači glumica Maja Kolundžija.
Tesla – simbol inovacije kroz oči majke
Nikola Tesla, jedan od najznačajnijih naučnika u istoriji, rođen je u selu Smiljanu. Njegova genijalnost i vizionarska dostignuća ostavila su neizbrisiv trag na svet, a njegovo ime i danas simbolizuje inovaciju, upornost i kreativnost. Kroz lik njegove majke, predstava „Iskra“ osvetljava i ličnu dimenziju Teslinog života, pokazujući emotivnu i ljudsku stranu naučnog genija.

Majka kao oslonac i inspiracija
Georgina Đuka Tesla imala je ključnu ulogu u oblikovanju Tesline ličnosti. Bila je obrazovana, nadarena i kreativna žena, koja je sama izrađivala alate i kućne uređaje, a svoje veštine prenosila sinu. Monodrama prikazuje dubok i nežan odnos između majke i sina, omogućujući publici da sagleda Teslinu intimu, strasti i detinjstvo kroz Đukine oči.
Predstava oslonjena na činjenice, ali ispunjena emocijom
„Iskra“ je zasnovana na istorijskim činjenicama, dokumentima, pismima i svedočenjima, ali dodatnu vrednost daje snažna emotivna nit – lični doživljaj jedne majke. Dotaknute su sve Tesline vrline i mane, dok publika ima priliku da oseti tugu, ponos, sreću i strah jedne žene koja, i pored svesti o sinovljevoj veličini, na njega i dalje gleda pre svega kao na svoje dete.
Iskustvo koje spaja znanje i osećanja
Kroz ovu umetničku formu publika ne samo da stiče nova saznanja o Tesli, već i doživljava atmosferu porodice, vremena i kraja iz kog je potekao jedan od najvećih umova u istoriji čovečanstva.